انواع جک و کارایی آنها

انواع جک و کارایی آنها

5 /8 /1400
منبع:

 

بررسی 3 نوع پرکاربرد جک و کاربرد آنها

جک، که در برخی موارد به آن «سیلندر» هم گفته می‌شود، ابزاری است که به شما کمک می‌کند هر جسمی که برای بلند کردنش به نیروی زیادی لازم است را به حرکت درآورید. جک‌ها ابزاری مکانیکی هستند که بسته به اینکه در آن از رزوه یا سیلندر هیدرولیک استفاده شده باشد، به 2 دسته کلی:

1.جک دنده‌ای (مکانیکی)

2.جک هیدرولیک

تقسیم می‌شوند. در ادامه درباره این ابزار توضیحات بیشتری خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

1.جک دنده‌ای (مکانیکی) چیست و چطور کار می‌کند؟

حتما از این جک استفاده کرده‌اید. اگر برایتان پیش آمده باشد که پنچرگیری ماشین را انجام داده باشید، از همین جک مکانیکی استفاده کرده‌اید.  البته جک دنده‌ای (مکانیکی) در برخی تعمیرات و برای بلند کردن اجسام دیگری جز خودرو هم کاربرد دارد؛ مثلا در انبارها یا کارگاه‌های فنی. قیمت این نوع جک به مراتب از جک هیدرولیک ارزان‌تر است و صرفا با کمک چرخاندن و باز و بسته کردن دستی پیچ اجسام را بلند می‌کند.

 

2.جک هیدرولیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر بخواهیم خیلی خلاصه درباره چگونگی کارکرد جک هیدرولیک بگوییم،‌ با وارد کردن فشاری که لوله یا شلنگ به جک وارد می‌کند، روغن هیدرولیکی سیلندر جک را به حرکت درمی‌آورد و در نهایت منجر به بلند کردن اجسام سنگین، با نیروی کم می‌شود.

این نوع جک نسبت به جک دستی قدرت بیشتری داشته و به همین جهت قیمت بالاتری هم دارد. اگر جنس و برند جک هیدرولیک خریداری شده مناسب باشد، می‌توانید حتی تا 1000 تن را هم با این ابزار بلند کنید. جک هیدرولیک به دلیل قدرت بالایی که دارد، در انواع صنایع سنگین و پروژه‌هایی نظیر راه‌سازی، تولید آهن و فولاد، خودروسازی و... کاربرد دارد.

 

جک‌های هیدرولیک مناسب برای پنچرگیری خودرو و موتور سیکلت:

  • جک دستی یا Bottle، همانطور که در تصویر می‌بینید ظاهری شبیه به بطری دارد که بیشترین استفاده را برای بلند کردن ماشین‌ دارد. بزرگ‌ترین مزیت این ابزار کوچک بودن آن و سهولت در استفاده در مکان‌های تنگ و کوچک است. 

  • جک چرخ دستی (سوسماری): این نوع جک را حتما در تعمیرگاه‌های خودرو دیده‌اید. تعمیرکارها  برای کار زیر ماشین در مدت‌زمان کم از جک چرخ دستی استفاده می‌کنند.

  • جک موتورسیکلت: این جک مخصوص بالا نگه داشتن موتورسیکلت و برای تعمیر موتور یا تعویض لاستیک آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • با 2 دسته اصلی جک‌ها آشنا شدید، ‌اما جک انواع دیگری هم دارد که در ادامه درباره آنها می‌خوانید...

3.جک پالت کش چیست؟

این ابزار هم نوعی از جک‌های هیدرولیک است. در فروشگاه‌های ختلف، انبارها، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و حتی بنابر میزان استفاده، در داروخانه‌ها از جک پالت یا جک پالت کش استفاده می‌شود.

همانطور که در شکل می‌بینید، جک پالت دستگیره‌ای دارد که وارد کردن فشار به آن، روغن هیدرولیک را از پمپ خارج می‌کند. خروج روغن منجر به پایین آمدن شاخک‌های جک می‌شود و به همین طریق اشیا مورد نظر که روی یک پالت قرار گرفته‌اند روی جک پالت قرار داده می‌شوند. سپس تا جایی که لازم است شاخک‌ها را بالا می‌آورید و اجسام روی آن را به مکان مورد نظرتان متنقل می‌کنید.

انواع جک پالت کش:

بر اساس اینکه از این ابزار چه استفاده‌ای دارید، می‌توانید یکی از این 5 نوع را انتخاب کنید:

1.جک پالت دستی:‌ این نوع از انواع دیگر جک پالت قیمت مناسب‌تری دارد. طول شاخک‌ها در این ابزار می‌تواند از 80 تا 250 سانتی‌متر متغیر باشد و پالت را حداکثر تا 20 سانتی‌متر بلند می‌کند.

2.جک پالت باسکول‌دار: ‌این مدل در بازار به «جک پالت توزین» هم معروف است. اگر اندازه‌گیری وزن هر پالت برایتان اهمیت دارد، این نوع مناسب کار شماست؛ چراکه وزن بار را روی صفحه نمایش نشان می‌دهد. برخی از انواع جک پالت باسکول‌دار پرینتری هم دارد که می‌توانید رسید وزن بار را هم دریافت کنید.

3.جک پالت رول بر: شکل شاخک‌ها در این نوع جک به صورتی است که می‌توانید برای حمل غلطک، کلاف سیم و هر چیزی که به شکل استوانه است استفاده کنید.

4.جک پالت قیچی: ‌اگر بالا بردن پالت برایتان مهم است، جک پالت قیچی به واسطه ظاهر قیچی مانندش می‌تواند بار را بیشتر از سایر جک‌ها بالا بیاورد.

5.جک پالت برقی:‌ جک پالت برقی را می‌توان حرفه‌ای‌ترین نوع جک پالت کش دانست. همانطور که از اسمش مشخص است، این ابزار با برق کار می‌کند. نحوه کار این جک اینگونه است که کاربر روی جک قرار می‌گیرد و تا سرعت 6کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. این نوع سروصدای کمی هم دارد که از هر نظر برای استفاده در انبارها مناسب است.

باید بدانید که جک‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به بررسی انواع پرکارد آنها پرداختیم. اگر سوال دیگری درباره این ابزار دارید، یا برای خرید جک سوالات بیشتری دارید، با ما در واحد فروش هاردکس با شماره 02166707515 تماس بگیرید.