چگونه عمر دستگاه را افزایش دهیم

چگونه عمر دستگاه را افزایش دهیم

/ /1400
منبع:

چگونه طول عمر ابزارهایتان را بالا ببرید؟

 

ابزارها انواع مختلفی دارند؛ ابزارهای دستی، بادی، باغبانی، صنعتی و... که هر کدام نکات نگه‌داری خاص خود را دارند. مراقبت از ابزارها در نهایت به کاهش هزینه‌های شما کمک می‌کند. در این میان دانستن چند نکته مهم کلی می‌تواند برای مراقبت از هر ابزاری به شما کمک کند.

این نکته را فراموش نکنید که اگر باکیفیت‌ترین ابزارها را هم بخرید، بدون رعایت برخی نکات، طول عمر ابزارتان از آنچه انتظارش را دارید کمتر خواهد شد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا این نکات کلیدی را با هم مرور کنیم:

 1.     تمیز کردن و مراقبت از ابزارهایتان را فراموش نکنید!

ابزارهای دستی مثل انبردست، پیچ گوشتی، آچار و... نمونه‌هایی از ابزارهای معمول خانگی هستند. از آنجایی که تنها در برخی مواقع در خانه به کیف ابزارتان نیاز پیدا می کنید، باید بدانید که اگرچه ابزارها سخت هستند، اما تخریب ناپذیر نیستند. پس به مراقبت نیاز خواهند داشت. پس سعی کنید خودتان را عادت بدهید که بعد از هر بار استفاده از ابزارهای دستی، آنها را تمیز کنید و بعد در کیف ابزارتان بگذارید.

این کار می‌تواند  با یک حوله یا دستمال کهنه انجام شود. مطئن شوید روی ابزارتان هیچ اثری از دوده، آلودگی یا چربی نیست. در حین تمیز کردن هر از گاهی چک کنید که دسته‌های انبر و آچارهایتان سالم باشد و هیچ اثری از خوردگی یا زنگ‌زدگی رویشان نیست.

نه به طور مداوم، اما هر چند وقت یک بار بد نیست که با یک روغن همه کاره ابزارهایتان را تمیز کنید. این کار جلوی اکسید شدن ابزارها را می‌گیرد. اگر ابزاری هم دچار زنگ زدگی شد، باید تعویض شود.

2.     با ابزارهای زنگ زده چه کنید؟

اگر در جعبه ابزارتان با ابزار اکسید شده روبه‌رو شدید، برای اینکه این زنگ‌زدگی گسترش پیدا نکند، لازم است ابزار مورد نظر را با سیم بشویید و سپس از روغن ضدزنگ روی سطح ابزار بمالید. اگر این ابزار برای برشکاری استفاده می‌شود، بهتر است با دستکش ایمنی این کار را بکنید.

حواستان باشد از ابزاهای خراب یا آسیب‌دیده‌ای که نیاز به تعمیر دارند استفاده نکنید؛ چون می‌توانند منجر به آسیب‌های جدی شوند.

3.     مکان نگه‌داری از ابزارها خیلی مهم است

ابزارتان را در جای درست نگه دارید. استفاده از کیف ابزار، قفسه یا میز مخصوص نگهداری ضروری است. این کار کمک می‌کند تا ابزارهایتان به دور از رطوبت و در شرایط مناسب نگهداری شوند.

توصیه می‌کنیم به هیچ وجه ابزارهایتان را برای مدت طولانی روی زمین نگذارید؛ رطوبت زمین آنها را خراب خواهد کرد.

 

خیلی از افراد فکر می‌کنند ابزارها، مخصوصا ابزارهای ساده و دم دستی نیاز به نگهداری ندارند؛ اما خواهید دید رعایت همین چند نکته خلاصه روی ظاهر و طول عمر ابزارهایتان تاثیر می‌گذارد. مراقب ابزارهایتان باشید...