سیم‌چین ابزارهای دستی


برند هاردکس

ساخت کشور چین

جنس محصول فولاد کروم وانادیوم و روکش پلاستیکی الاستیکی عایق

ویژگی زاویه برش دوطرفه برای افزایش مقاومت


سیم‌چین ابزاری از خانواده انبرآلات است که برای قطع کردن سیم‌های مسی، برنجی، آهنی، آلومینیومی و فولادی به‌کار برده می‌شود و برخلاف سایر انبرها برای نگهداری چیزی در بین آرواره‌های خود کاربرد ندارد. این ابزار ماهیتاً برای برق‌کاران طراحی شده است تا برای برش سیم‌های کوچک از آن استفاده کنند؛ اما با توجه به کاربردی بودن بسیار زیاد این محصول، وجود آن در جعبه‌ابزارتان ضروری است.

دسته سیم‌چین از روکش پلاستیکی عایق از جنس پلی‌پروپیلن پوشانده شده است تا مانع از برق‌گرفتگی حین کار شود. این روکش پلاستیکی در دمای ذوب بسیار بالایی تهیه شده و مقاومت بالایی دارد که با افزوده شدن مواد الاستیکی از آسیب به بدنه فلزی بر اثر افتادن یا ضربه خوردن محافظت می‌کند و مانع از آسیب به دست و سرخوردن دست حین کار می‌شود.

دستگیره ارگونومیک دارای انحنا در کنار سطح ضد لغزش باعث سهولت استفاده از محصول می‌شود. اگرچه از انبردست و دم‌باریک نیز می‌توان برای بریدن سیم استفاده نمود؛ اما این محصول مشخصاً  برای برش سیم طراحی شده و برای این کار بسیار قدرتمندتر است.

ضخامت فک سیم‌چین با قدرت آن رابطه مستقیم دارد. فک باریک‌تر موجب ظرافت در کار شده؛ اما مقاومتی برای برش سیم‌های ضخیم ندارد. سختی تیغه مورد آزمایش قرار می‌گیرد و یک شماره Hardness Rockwell category C’ (HRC)  به آن تعلق می‌گیرد. یک تیغه استاندارد باید عددی بین HRC60-65 داشته باشد. آلیاژ فلز به‌کار رفته در تولید این محصول تأثیر به‌سزایی بر مقاومت سیم‌چین و قدرت برش در همه بخش‌های تیغه دارد.

زاویه برش تیغه نسبت به فک سیم‌چین می‌تواند دوطرفه یا یک‌طرفه باشد. تیغه با زاویه برش در یک سمت باعث می‌شود بتوان از آن برای برش ظریف‌تر و تمیزتر سیم‌هایی که روی سطح کار هستند استفاده نمود؛ اما باید توجه داشت که قدرت و استحکام تیغه با زاویه یک‌طرفه بسیار کمتر از تیغه برشی با زاویه دوطرفه است.

بنابراین اگر به دنبال یک سیم‌چین مقاوم هستید، بهتر از سیم‌چین‌هایی با زاویه برش دوطرفه بهره‌گیرید. سیم‌چین‌های ارائه‌شده توسط شرکت هاردکس از فولاد کروم وانادیوم CR-V ساخته‌شده که طی عملیات حرارتی مقاومت آن افزایش یافته است. این محصول با روکش پلاستیکی باکیفیت و همچنین تیغه با زاویه دوطرفه به بازار عرضه شده و در سایز "8 موجود است.

 

ویژگی‌های سیم‌چین هاردکس:

  • بدنه از جنس فولاد کروم وانادیوم
  • زاویه برش دوطرفه برای افزایش مقاومت
  • روکش پلاستیکی الاستیکی عایق برای جلوگیری از انتقال برق و سرخوردن در دست
  • روکش دسته از جنس پلاستیک عایق از جنس پلی‌پروپیلن